Przedsiębiorcy (w szczególności ci początkowi) zastanawiają się, w jakim momencie są już określani jako podatnicy VAT.
Status podatnika VAT, a więc „podatnik VAT czynny” zyskuje się z uwagi na stan faktyczny, a więc ze względu na:
- wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT, których przedmiotem są towary lub usługi w rozumieniu tej ustawy,
- przekroczenie kwoty obrotu wymienionej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT,
- wykonywanie czynności wykluczających z prawa do zwolnienia ze względu na wielkość sprzedaży, wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.
Należy tu podkreślić, że aby dany podmiot mógł stać się podatnikiem VAT nie jest istotne tylko złożenie odpowiedniego formularza rejestracyjnego – wniosek VAT-R, ale ważny jest stan faktyczny (ww. kwestie) i to one głównie nadają cel, kierunek i rodzaj danego podatnika, nadając mu odpowiedni status.
Wyjaśnimy jeszcze bardziej szczegółowo, kto może być podatnikiem VAT. Według przepisów prawa podatnikami VAT mogą być:
…jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych – art. 15 ustawy o VAT.