W Polsce obecnie nie obowiązuje pojęcie split payment. Jednakże trwają prace nad zmianą w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w ustawie – Ordynacja podatkowa. Split payment ma wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.
Split payment – to inaczej podzielona płatność. Płatność nabywcy za towar czy usługę jest dokonywana na dwa rachunki bankowe dostawcy lub usługodawcy. Mianowicie wartość sprzedaży netto trafia na rachunek bankowy dostawcy, a zapłata kwoty podatku VAT na jego drugi rachunek -specjalny rachunek VAT.
W split payment to nabywca będzie miał pierwsze i ostatnie prawo głosu, ponieważ dostawca nie będzie w stanie narzucić nabywcy wykonania podzielonej płatności – to nabywca dobrowolnie będzie mógł dokonać takiej płatności, bez siły przymuszenia ze strony dostawcy lub jakiekolwiek narzuconego obowiązku.
Dodatkowo dostawca praktycznie w ogóle nie będzie mógł dysponować środkami znajdującymi się na rachunku specjalnym VAT – jego możliwości w tej kwestii będą bardzo ograniczone. Dostawca będzie mógł dysponować danymi środkami praktycznie tylko wtedy kiedy będzie miał rozliczać swoje zobowiązania podatkowe z tytułu VAT do urzędu skarbowego bądź przelewać je na inny rachunek VAT (np. kontrahenta).
Ważną kwestią w podzielonej płatności jest odpowiedzialność podatkowa. Jeśli płatność zostanie dokonana na rachunek VAT podatnika innego niż dostawca lub usługodawca, będzie on odpowiadał solidarnie z dostawcą lub usługodawcą za niezapłacony przez niego VAT wynikający z tej transakcji.