Powoli zbliżamy się do końca roku, oznacza to nowe zmiany i plany, także te dotyczące planowanych urlopów i wykorzystania dni świąt – wolnych od pracy. Poniżej przedstawimy pełną listę.
Dni wolne od pracy
Natomiast większość świąt przypadnie w 2019 roku głównie w dni robocze, co oznacza, że pracownicy mogą liczyć na dodatkowe dni wolne. Natomiast pozostałe święta, a dokładnie trzy – Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (21 kwietnia) i Zesłanie Ducha Świętego (9 czerwca), wypadną w niedzielę. Tak więc, nie wiąże się to z dniem wolnym dla pracowników.
Długie weekendy
Nawiązując do dni wolnych od pracy, które wystąpią najbliżej weekendu, warto będzie ująć je w swoich planach urlopowych, aby wydłużyć weekendy i tym samym swoje okresy urlopowe na wyznaczone wyjazdy.
Są to dla przykładu dni wypadające w środy, czwartki czy piątki. Mianowicie:
- Maj: 1 maja (Święto Pracy) wypada w środę, natomiast 3 maja (Święto Narodowej Trzeciego Maja) wypada w piątek. W związku z czym wystarczy wziąć dodatkowy dzień wolny w czwartek, aby cieszyć się długim weekendem.
- Czerwiec: 20 czerwca (Boże Ciało) przypada w czwartek. Tak więc, wystarczy wziąć dodatkowy dzień wolny w piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
- Sierpień: 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) wypada w czwartek. Tak więc wystarczy również wziąć dzień wolny w piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
- Listopad: 1 listopada (Wszystkich Świętych) wypada w piątek, tak więc mamy długi weekend bez dodatkowych dni wolnych (lub ewentualnie wziąć wolny czwartek, aby go wydłużyć) i możemy zaplanować dłuższy wyjazd.
- Grudzień: 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie) wypada w środę i czwartek. Oznacza to, że wystarczy wziąć wolny piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
Godziny pracy
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o łącznej sumie godzin pracy, jakie nas czekają w nowym roku.
Zatem najdłuższym miesiącem pracy będzie na pewno lipiec i październik. We wspomnianych miesiącach będzie to 184 godzin pracy, a więc 23 dni. Może to właśnie wtedy warto wykorzystać swój urlop? aby nieco zmniejszyć sobie te godziny pracy 😉
Natomiast najmniej godzin pracy przypadnie na miesiąc czerwiec i listopad. We wspomnianych miesiącach będzie to 152 godzin pracy, a więc 19 dni. Wynika to ze świąt (a więc dodatkowych dni wolnych) oraz krótkiego miesiąca pracy (dni robocze).
Łączna suma roczna
Patrząc na łączną sumę wszystkich dni wolnych od pracy w ciągu roku (licząc święta i weekendy), to w 2019 roku będzie 114 dni. Niestety dni pracujących będzie aż 251 dni, a łączna suma godzin pracujących wyniesie 2008 godzin.