Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Split Payment – zmiany od 2020 roku

Komisja Europejska wydała zgodę na wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności w VAT jako obowiązku. Obowiązkowy split payment obejmie branże szczególnie narażone na nadużycia w VAT. Nowe przepisy mają zostać wprowadzone w styczniu 2020 roku.

Czym jest split payment?

Mechanizm podzielonej płatności został wprowadzony w lipcu 2018 roku, ale dotychczas jego stosowanie było dobrowolne. Nabywca dokonujący zapłaty za fakturę przelewem może zdecydować, czy środki pieniężne w całości przekazać na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, czy podzielić je na wartość netto na rachunek kontrahenta oraz kwotę VAT na specjalny rachunek VAT sprzedawcy.

Split payment występuje jedynie w płatnościach pomiędzy firmami, gdzie nabywca jest czynnym podatnikiem VAT. Mechanizm ten ma na celu ochronę przedsiębiorców przed konsekwencjami nieświadomego uczestnictwa w oszustwie, w którym to sprzedawca nie odprowadził VAT należnego do urzędu skarbowego. Podmiot, który dokonuje zapłaty podatku VAT na rachunek VAT sprzedawcy nie ponosi np. sankcji wynikających z art. 105a ustawy o VAT, która dotyczy solidarnej odpowiedzialności podatników. Zabezpieczenie obowiązuje do wysokości kwoty podatku zapłaconego z użyciem split payment.

Rachunek VAT

Aby transakcja z użyciem metody split payment była możliwa, na banki został nałożony obowiązek

otwarcia do rachunków rozliczeniowych specjalnego rachunku VAT. Utrzymanie konta nie jest dodatkowo płatne dla jego właściciela. Rachunki VAT nie zostały natomiast utworzone dla rachunków rozliczeniowo – oszczędnościowych, tzw. ROR.

Transakcja z zastosowaniem slip payment przebiega w złotówkach przy użyciu komunikatu przelewu. Realizując przelew powinno się wskazać:

  • kwotę podatku VAT, jaką chce się przekazać na rachunek VAT,
  • kwotę brutto, czyli wartość zapłaty ogółem,

Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności

Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności odbywa się w złotówkach przez użycie komunikatu przelewu. Realizując taki przelew należy wskazać:

  • kwotę podatku VAT, jaka ma zostać przekazana na rachunek VAT,
  • kwotę „brutto”, czyli zapłatę ogółem,
  • numer faktury, na którą dokonywana jest płatność,
  • numer NIP usługodawcy.

Należy wspomnieć, że zgromadzonych środków na rachunku VAT nie można dowolnie rozdysponować. Według przepisów wpływy na konto VAT można przeznaczyć na:

  • zapłatę dostawcy równowartości podatku VAT z otrzymanej faktury na jego konto VAT,
  • uregulowanie należności z tytułu VAT w urzędzie skarbowym,
  • zwrócenie środków na rachunek rozliczeniowy.

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca wybierze zwrot na rachunek, powinien w tym celu złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik ma z kolei 60 dni na wydanie postanowienia co do zwrotu środków, choć w rzeczywistości czas ten jest znacznie krótszy i wynosi około 3 tygodni.

W 2020 r. mechanizm Split Payment stanie się obowiązkowy

Obecnie trwają obrady Ministerstwa Finansów nad zmianami w przepisach, które wprowadzą obowiązek stosowania slip payment od stycznia 2020 r. Komisja Europejska wydała zgodę, aby do 28 lutego 2022 r. Polska wprowadziła obowiązkowy Slip Payment, lecz nie będzie on dotyczył wszystkich przedsiębiorców, a jedynie wybranych branż, m.in.:

  • branży budowlanej, wykończeniowej, instalacyjnej i konstrukcyjnej,
  • przedsiębiorstw zajmujących się dostawą wyrobów ze stali, komputerów, laptopów, smartfonów, konsol do gier wideo, telewizorów, aparatów cyfrowych i kamer wideo, paliwa napędowego i opałowego, węgla, biżuterii, części do samochodów i motocykli.

Aby nabywcy byli pewni, że w przypadku danej faktury należy zastosować zapłatę slip payment, na sprzedawców zostanie nałożony obowiązek umieszczania na fakturze informacji o stosowaniu obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *