Pracodawca musi ciągle dbać o BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) swoich pracowników w firmie. Dlatego też zobowiązany jest do prowadzenia szkoleń wstępnych, tak aby nowi pracownicy zapoznali się z zakresem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkoleń okresowych dla pracowników z większym stażem pracy w danej firmie.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który wcześniej nie został przeszkolony z zakresu BHP. Według prawa, pracownik nie przeszkolony z BHP nie może rozpocząć pracy na danym stanowisku. Co oznacza, że nie powinien być on dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków zawodowych na danym stanowisku bez wcześniejszego zapoznania się z BHP w danym miejscu pracy.
Także pracownicy z większym stażem pracy w danej firmie, muszą być co jakiś czas doszkalani z zakresu BHP, a obowiązek ten leży oczywiście w gestii pracodawcy. Pracodawca musi dopilnować terminów szkoleń okresowych i przeprowadzić te szkolenia, tak aby pracownicy mogli uzupełnić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu BHP. Pracownicy muszą zapoznawać się na bieżąco z nowymi przepisami w zakresie BHP. Częstotliwość wykonywania szkoleń okresowych jest uzależniona od stanowiska jakie zajmuje dany pracownik w swoim zakładzie pracy.
Wszelkie szczegóły na temat zasad szkoleń BHP określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Co to jest szkolenie wstępne z zakresu BHP?
Szkolenie wstępne odbywa się przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku. Składa się ono z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego.
Co to są okresowe szkolenia BHP?
Szkolenia okresowe z dziedziny BHP powtarzane są obowiązkowe przez cały okres trwania zatrudnienia. Celem prowadzonych szkoleń jest uzupełnienie i przypomnienie wiedzy oraz poznanie nowych przepisów obecnie obowiązujących z zakresu BHP.
Jak często przeprowadzane są szkolenia okresowe z BHP?
- nie rzadziej niż raz w roku – szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne,
- nie rzadziej niż raz na 3 lata – szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, przeprowadza się je w formie instruktażu,
- nie rzadziej niż raz na 5 lat – szkolenie okresowe osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów; pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji, pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób wykonujących zadania tej służby; powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego
- nie rzadziej niż raz na 6 lat – szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowi, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.
Jakie istnieją rodzaje szkoleń wstępnych z zakresu BHP?
Istnieją dwa rodzaje szkoleń wstępnych, są to:
– instruktaż ogólny,
– instruktaż stanowiskowy.
Instruktaż ogólny – powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy – powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
W jakiej formie szkolenie przeprowadza się szkolenia okresowe z BHP?
Szkolenie okresowe przeprowadza się w formie:
- kursu – trwa nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych; składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych,
- seminarium – obejmuje nie mniej niż pięć godzin lekcyjnych,
- samokształcenia kierowanego – odbywa się na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
Jaką wiedze zapewnia szkolenie BHP?
Poprawne i profesjonalne przeprowadzanie szkoleń BHP, zapewnia pracownikom wiedzę z zakresu:
1. Prawa pracy,
2. Organizacji i metod kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
3. Skutków ekonomicznych niewłaściwych warunków pracy,
4. Występujących zagrożeń oraz sposobów ich eliminacji,
5. Środków ochrony zbiorowej i indywidualnej,
6. Wypadków przy pracy oraz postępowania w razie wypadku,
7. Ochrony przeciwpożarowej,
8. Udzielania pierwszej pomocy.