Kodeks cywilny reguluje wszelkie istotna kwestie odnoszące się do zawieranych umów o dzieło. Warto poznać zakres takiej umowy, elementy danych, istotę umowy i inne.
Według Kodeksu Cywilnego [Tytuł XV. Umowa o dzieło] art. 627. [Istota umowy o dzieło] przepis informuje, iż umowa o dzieło zawierana jest przez zleceniobiorcę i zleceniodawcę, a więc osobę, która zleca zamówienie i osobę, która wykonuje dane zamówienie. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Według art. 628. [Ryczałtowe wynagrodzenie] i § 1. wysokość wynagrodzenia ustalana jest w następujący sposób:
za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.
Według art. 629. [Kosztorysowe wynagrodzenie] strony, które określiły wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe), a w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak należności uiszczonej za materiały lub robociznę przed zmianą cen, lub stawek.
Umowa o dzieło musi posiadać takie elementy danych jak:
- określenie stron umowy,
- przedmiot (umowy o dzieło),
- wysokość wynagrodzenia,
- termin rozpoczęcia i zakończenia (wykonania dzieła),
- podpisy obu stron.