Podatnik prowadzący księgę podatkową przy użyciu programu komputerowego nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowo ewidencji tradycyjnej – w formie papierowej. Jednakże na koniec miesiąca musi on sporządzać odpowiedni wydruk z zapisów dokonanych za dany miesiąc. Dodatkowo wydruk ten musi być zgodny z określonymi zasadami w rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż księgę należy prowadzić w sposób rzetelny i niewadliwy, co według rozporządzenia oznacza, że księga musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami i wzorami księgi, a w przypadku prowadzenia księgi komputerowej – program komputerowy musi spełniać określone warunki, takie jak na przykład: dane znajdujące się na wydruku muszą być uporządkowane chronologicznie, również zgodne ze wzorem księgi, wraz z dołączoną szczegółową instrukcją obsługi programu komputerowego (na piśmie). Aby księga została uznana za rzetelną, musi odzwierciedlać stan rzeczywisty dokonanych w niej zapisów. Gdyby jednak program komputerowy nie umożliwiał podatnikowi wydruku zgodnego z obowiązującym wzorem, w tym wypadku podatnik jest zobowiązany do założenia księgi w formie papierowej (osobno lub dodatkowo).
Podsumowując rozważania: Jeżeli księga podatkowa jest prowadzona przy zastosowaniu odpowiedniego programu komputerowego, który spełnia określone wymogi zgodne z obowiązującym rozporządzeniem i umożliwia wydruk zapisów według określonego wzoru oraz posiada szczegółową instrukcję obsługi do tego programu, to podatnik nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowej księgi podatkowej w formie papierowej.