Jeżeli dana firma nie reguluje swoich zobowiązań wobec kontrahentów, musi liczyć się z tym, iż kontrahent w końcu skieruje sprawę do sądu i sprawa przybierze zupełnie inny tor. Dodatkowo, gdy firma dalej nie spłaci swojego długu (pomimo wydanego tytułu egzekucyjnego) to wierzyciel ma prawo dochodzenia należności za pośrednictwem komornika. W tym wypadku komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne i przedmiotem mogą być tutaj towary stanowiące własność dłużnika. Tutaj rodzi się pytanie, jak więc zaksięgować takie towary w KPiR?
Jak wiadomo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, za towary handlowe uważa się wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Jak stanowi powyższe rozporządzenie zakup towarów handlowych należy ewidencjonować w księdze podatkowej,w kolumnie 10. Towary ujmuje się w kosztach podatkowych z chwilą ich zakupu. Ponadto wykazuje się je w spisie z natury, który także wpisuje się do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Tak więc, gdy komornik zajął dane towary, podatnik nie musi dokonywać żadnych zmian w KPiR. Nadal są one wykazywane w kolumnie 10 i w spisie z natury. Tak więc zajęcie towarów przez komornika nie ma pływu na zmianę ich przeznaczenia. Towary są następnie przeznaczone do odsprzedaży.
Jeżeli jednak dane towary zostaną sprzedane przez komornika, wówczas wystawia on fakturę z danymi podatnika i opodatkowuje ją według właściwej dla danego towaru stawki podatku VAT. Faktura ta powinna zawierać wszystkie niezbędne dane oraz nazwę i adres organu egzekucyjnego, który dokonuje sprzedaży. I tutaj podatnikowi pozostaje tylko wykazanie z tego tytułu przychodu w KPiR na podstawie otrzymanej faktury. Przy czym kwota pozyskana ze sprzedaży przejmowana jest przez komornika na poczet egzekwowanych długów.