Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak dokumentować rabaty na zbiorczych fakturach korygujących?

 
Podatnicy VAT mogą dokumentować przyznawane premie pieniężne tzw. rabaty, współpracującym firmom poprzez wystawienie zbiorczych korekt. Trzeba jedak nakreślić, że odbywa się to w sytuacji, gdy dany rabat był udzielany w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów do wszystkich dostaw towarów zrealizowanych w danym okresie odnośnie konkretnego nabywcy.

Na przykład:
Podatnik X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży bram garażowych, okien i drzwi oraz markiz i rolet. Towary produkowane są sprzedawane poprzez sieć współpracujących firm. W celu zwiększenia obrotów, podatnik X planuje zawrzeć umowy, na podstawie której partnerom handlowym przyznana zostanie premia pieniężna (bonus) w wysokości zależnej od wartości sprzedaży wyrobów ww. podatnika.

W celu udokumentowania przedmiotowych bonusów, podatnik X wystawia zbiorcze faktury korygujące. Premie o których mowa powyżej mogą być uznane za rabat powodujący zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku VAT konkretnych dostaw zrealizowanych danym w okresie, za który naliczany jest bonus.

Podsumowując. Podatnik, może uznać bonusy dla partnerów handlowych jako rabat, ponieważ rabat to: „zniżka od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażona procentowo lub kwotowo”. Oczywiście rabat może być udokumentowany poprzez fakturę korygującą, ponieważ według przepisów z art. 106j ustawy o VAT: „bonusy wypłacane na rzecz poszczególnych Partnerów handlowych, stanowić będą rabat powodujący zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług z tytułu konkretnych dostaw towarów na rzecz danego Partnera handlowego w okresie, za który rozliczany będzie bonus, a Spółka powinna wystawić faktury korygujące dokumentujące udzielenie rabatu” oraz może udokumentować wszystko za pomocą zbiorczych korekt, gdyż rabat ten będzie udzielany w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów zrealizowanych w danym okresie na rzecz konkretnego nabywcy (tj. zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT).

Warto jednak podkreślić, że zbiorcze faktury korygujące muszą zawierać wszystkie obligatoryjne dane wymienione w art. 106j ust 2 ustawy o VAT oraz dodatkowo, powinny uwzględniać adnotację dotyczącą okresu, do którego odnosi się udzielana premia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *