Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy leasing samochodu osobowego się opłaca?

car-1511485_640

Środek transportu ułatwia wykonywanie i osiąganie celów firmy – ze względu na branże działalności czy na wzgląd na klientów jest on niezbędnym elementem wspomagającym prace całej firmy.

Właściciele firm często są zmuszeni do zakupienia środków transportu dla siebie lub swoich pracowników, aby osiągnąć podstawowe cele – zmuszeni są dojeżdżać do klientów w sprawach zaoferowania im swoich produktów i/lub usług, podpisania umowy, omówienia bezpośrednio spraw związanych ze współpracą itp. Jednakże nie zawsze właściciel firmy posiada niezbędne środki pieniężne w gotówce potrzebne na zakup środka trwałego. Dlatego też bardzo pomocne okazuje się rozwiązanie leasingu. Tutaj przedsiębiorca może podpisać umowę cywilno-prawną z leasingodawcą i użytkować swój samochód osobowy, w zamian za opłacanie co miesiąc rat leasingowych.

 

Jakie są plusy korzystania z leasingu?

Na pewno jedną z korzyści płynących z wybrania leasingu jest dla przedsiębiorcy możliwość zaliczenia raty leasingowanego samochodu do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że jednocześnie zmniejszają się także jego zobowiązania podatkowe względem fiskusa.

* Warto tutaj podkreślić, że możliwość zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu jest dostępne dla przedsiębiorców rozliczających się na podstawie KPiR, jak i w pełnej księgowości.

 

Jaką wybrać formę leasingu?

Najbardziej polecanym i najczęściej wybieranym jest leasing operacyjny, ponieważ przedsiębiorca będzie mógł nie tylko zaliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu, ale również opłatę wstępną. Oznacza to, że tak naprawdę całą wartość pojazdu można będzie wrzucić do kosztów uzyskania przychodu.

Jedynym minusem wybrania takiej formy leasingu jest kwestia wykupu danego środka trwałego – samochodu osobowego. Samochód ten nie może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę wcześniej niżeli 2 lata, tj. 60 miesięcy. – całkowity czas obowiązywania warunków umowy. Jeżeli przedsiębiorca złamie ten warunek będzie obciążony konsekwencjami wynikającymi z nie przestrzegania warunków umowy. Organ podatkowy będzie mógł cofnąć VAT, który został odliczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *