Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest refaktura?

startup-593324_640

Refakturowanie — jest udokumentowaniem przeniesienia kosztów na podmiot, który korzysta z usługi. Dokumentem jest potocznie nazywana refaktura i stąd też pojęcie refakturowania.


Jak wygląda refaktura?
Elementy jakie zawiera refaktura, niczym nie różnią się od tradycyjnej faktury. Refaktura nie musi również posiadać żadnej informacji na temat refakturowania.

Kiedy stosuje się refakturę?
Zazwyczaj refakture używa się w sytuacji, gdy firma A zakupi jakąś usługę od firmy B i postanawia ją odsprzedać innej firmie, a więc firmie X. W tym przypadku firma A otrzymuje wystawioną fakturę od firmy B, a dodatkowo sama wystawia oddzielną fakturę dla trzeciej firmy, a więc C.

Refakturę można stosować przy sprzedaży, jak i zakupie towarów — tutaj nie ma żadnych ograniczeń do stosowania.

W praktyce najczęściej to właściciele danych lokali refakturują wszelkie koszty zakupu mediów, takich jak energia elektryczna, woda, wywóz odpadów itp. na najemcę oraz koszty transportu towarów, przesyłek pocztowych, usług szkoleniowych, gastronomicznych czy telekomunikacyjnych.

Jaka kwota na refakturze — netto/brutto?
Refaktura jest wystawiana na kwotę, jaka znajduje się na pierwotnej fakturze. Do opodatkowania zalicza kwotę netto — faktura zakupu usługi, a w przypadku nabycia usług (nie ma możliwości odliczenia podatku) może być to kwota brutto. Na refakturze może być również doliczona prowizja do odsprzedawanych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *