Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na posiadanie pieczątki firmowej muszą obowiązkowo wiedzieć jakie elementy danych muszą się w niej znaleźć.
Pieczątka firmowa nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, a raczej jest jego dobrowolnym wyborem. Żadne przepisy prawa nie narzucają na przedsiębiorcę posiadania pieczątki firmowej. Jednakże niektórym przedsiębiorcom przydaje się ona w codziennym prowadzeniu firmy lub przy załatwianiu spraw w instytucjach finansowych, w których to najczęściej wymaga się potwierdzenia dokumentów (np. założenia konta firmowego w banku) pieczątką firmową.
Jak wspomniano już wyżej podatnicy, którzy zdecydowali się na wyrobienie pieczątki firmowej, muszą zapoznać się z tym, jakie podstawowe dane muszą się w niej znaleźć.
Głównie to przedsiębiorcy sami decydują jakie informacje mają znaleźć się na ich pieczątce firmowej. Mogą to być takie dane, jak:
- pełna nazwa firmy,
- adres siedziby,
- numer NIP,
- informacje kontaktowe: telefon kontaktowy, faks, adres e-mail, adres strony internetowej firmy itp.
Należy jednak podkreślić, że niektóre dane są niezbędne, ponieważ wymagają tego przepisy prawa. Między innymi ustawa o statystyce publicznej narzuca na podmioty podlegające wpisowi do rejestru podmiotów gospodarki narodowej (czyli posiadające numer REGON) do podawania tego numeru Regonu w pieczęciach firmowych.
Podsumowując, wyrobienie pieczątki firmowej jest dobrowolnym wyborem przedsiębiorcy. Nie zmienia to jednak faktu, że pieczątka wzbudza wiarygodność i estetykę całego dokumentu i odejmuje kwestie wpisywania ręcznie wszystkich danych firmy.