Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Zasady leasingu i wykupu aut w firmie w 2022 roku

Zasady leasingu i wykupu aut w firmie w 2022 roku

W 2022 roku wprowadzono w życie przepisy zmieniające zasady wykupu oraz odsprzedawania samochodów wziętych w leasing przez firmę. Należy być przygotowanym na to, że modyfikacje w prawie w większości sytuacji nie są zbyt korzystne dla przedsiębiorców, którzy dysponują wynajętą flotą samochodową. Do 2021 roku bowiem leasing firmowy pozwalał bowiem na wykupienie leasingowanych samochodów na cele prywatne po tym, jak dana umowa uległa wygaśnięciu. Dotyczyło to przede wszystkim osób, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą, a także wspólników spółek cywilnych. Można było również korzystnie rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego po leasingu. Trzeba było w tym celu odczekać jedynie pół roku i wziąć udział w transakcji handlowej w charakterze osoby prywatnej, od której nie wymaga się opłacenia podatku dochodowego od sprzedaży.

Nowy Ład a leasing – najważniejsze zmiany

Zmiany w ustawie o PIT wprowadzone w bieżącym roku są niekorzystne przede wszystkim dla tych osób, które chciały najpierw wykupić dane auto z leasingu, a następnie po upływie określonego czasu odsprzedać innej osobie. Obecnie bowiem dochód uzyskany z tytułu odsprzedania samochodu z leasingu jest uznawany za zysk z prowadzonej działalności gospodarczej wówczas, gdy od momentu wykupu tego samochodu upłynęło mniej niż 6 lat. Od dokonanej w tym czasie sprzedaży trzeba odprowadzić podatek w określonej wysokości, zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami. Co istotne, nawet jeśli po wykupieniu samochodu działalność gospodarcza zostanie zamknięta, ciągle należy liczyć się z koniecznością odczekania 6 lat na możliwość dokonania nieopodatkowanej sprzedaży

Podatek VAT

Dla osób planujących wykup pojazdu po zakończeniu leasingu bardzo istotną rolę odgrywają również kwestie podatkowe. Ostatnia rata jest bowiem tzw. ratą wykupu. Wiąże się ona z wysokością podatku VAT naliczonego w momencie włączenia przejętego po wykupie samochodu do prywatnego majątku. Do 2021 roku VAT naliczano jedynie od ostatniej raty wykupu, stanowiącej zazwyczaj równowartość kilku procent początkowej wartości rynkowej samochodu. Dlatego też leasingobiorcy chętnie decydowali się na podpisywanie umów z niską ratą wykupu.

Jednak począwszy od 2022 roku przedsiębiorca wykupujący auto poleasingowe zmuszony jest do zapłaty realnej wartości rynkowej samochodu. W praktyce oznacza to zatem znacznie wyższe niż dotychczas zobowiązanie podatkowe.

Zmiany w leasingu i ich praktyczne znaczenie dla leasingobiorców

Zasadniczo wprowadzone modyfikacje dotyczące wydłużenia czasu oczekiwania na możliwość odsprzedania samochodu z leasingu oznaczają, że w większości przypadków sprzedaż danego pojazdu okaże się dla danego właściciela nieopłacalna. Auto, które ma więcej niż 10 lat, znacznie bowiem traci na swojej wartości. Istnieje jednak możliwość uniknięcia zapłaty podatku poprzez przekazanie samochodu bliskiej osobie w formie darowizny. W tym przypadku bowiem nie ma konieczności czekania 6 lat na nieopodatkowaną sprzedaż. Wystarczy odczekanie 6 miesięcy na uzyskanie wspomnianego prawa. Trzeba mieć jednak świadomość pewnych wątpliwości co do tego, jak na taką ewentualność zareaguje fiskus. Organy podatkowe mogą bowiem w określonych sytuacjach uznać dokonaną darowiznę za sztuczną zrobioną tylko w celu uniknięcia zobowiązań podatkowych. Wątpliwości może zwłaszcza budzić fakt dalszego korzystania z samochodu przez przedsiębiorcę pomimo podarowania pojazdu innej osobie. Mimo wszystko jest to bardzo trudne do udowodnienia, dlatego opcja ta mimo wszystko wydaje się bezpieczna.

W świetle niekorzystnych przepisów dotyczących kwestii opłacania VAT przypuszcza się, że obecnie coraz więcej przedsiębiorców będzie decydowało się na leasing operacyjny z wysokim wykupem. Dzięki temu będą oni mogli liczyć na znacznie niższe comiesięczne raty. Co więcej, nie będą oni zmuszeni do wykupu danego pojazdu (sami zdecydują, czy interesuje ich taka opcja).

Nowy Ład a opłacalność leasingu

Wprowadzona nowelizacja sprawia, że wykup aut pochodzących z leasingu stał się mniej opłacalny dla przedsiębiorcy. Mimo wszystko jednak należy być spokojnym o to, że ta forma finansowania firmowej floty wciąż będzie cieszyć się dużą popularnością wśród właścicieli rozmaitych podmiotów gospodarczych. Jest to oczywiście związanie z niższymi kosztami zakupu pojazdów. Wielu przedsiębiorców – zwłaszcza osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w praktyce nie stać bowiem na pokrycie wszystkie wydatków związanych z nabyciem nowych modeli pojazdów. Nowy Ład ogranicza bowiem tylko opłacalność wykupienia samochodu w leasingu oraz jego odsprzedania. Jeśli jednak właściciel zdecyduje się na zatrzymanie danego pojazdu na własne potrzeby, w takim przypadku nowe regulacje prawne nie mają dla niego żadnego znaczenia.

Co ważne, bez zmian pozostaje możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez uznanie wydatków ponoszonych z tego tytułu za koszty uzyskania przychodu. Jeśli jednak wykupiony samochód został wycofany z przedsiębiorstwa, nie ma już takiej możliwości.

Źródła:

  1. https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/finanse-i-inwestycje/5375479,Wykup-samochodu-z-leasingu-zmiany-od-2022-roku.html (dostęp z dnia 07.03.2022 r.)
  2. https://www.pit.pl/aktualnosci/niekorzystne-zmiany-dotyczace-leasingu-2022-jest-mozliwosc-obejscia-przepisow-1006230 (dostęp z dnia 08.03.2022 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *