Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Ulga na robotyzację w firmie usługowej

Ulga na robotyzację w firmie usługowej

Wprowadzona 1 stycznia 2022 roku ulga na robotyzacje budzi sporo wątpliwości. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad znaczeniem skomplikowanych definicji, a to nie jest jedyna niejasna kwestia. Nadal nie jest jednoznacznie określone, kto będzie mógł skorzystać z ulgi na robotyzację oraz jakie ona korzyści oferuje. Od 2015 roku nieustannie rozwijany jest system wspierający innowacyjność firm poprzez ulgi podatkowe. Wszystkie te zmiany są częścią systemu ulg proinnowacyjnych i są skierowane do firm, które chcą usprawnić produkcję poprzez nabycie robotów przemysłowych.

Robotyzacja – jak skorzystać z jej możliwości?

Robotyzacja jest czymś, co przynosi ogromne zyski wielu firmom, a co najważniejsze – każdy może z niej skorzystać. Choć robotyzacja przedsiębiorstwa to całkiem duży wydatek, to warto go świadomie podjąć po obliczeniu czasu zwrotu z inwestycji. W zdecydowanej większości przypadków może się okazać, że korzyści z robotyzacji bardzo szybko pokryją włożony wkład, ponieważ pozwala ona na:

  • przyspieszenie wykonywania zadań,
  • zwiększenie jakości,
  • wyeliminowanie błędów,
  • skuteczniejsze planowanie,
  • pracę 24 godziny na dobę.

Ceny samych robotów i maszyn to tylko część kosztu całkowitego robotyzacji. Należy do nich doliczyć również niezbędne oprogramowanie czy szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwać (lub jedynie doglądać) dany sprzęt. Nie bez znaczenia są także pozostałe koszty, do których zaliczają się wszystkie kwestie związane z prawem.

Dla wielu firm robotyzacja była czymś opłacalnym, ale zdecydowanie za drogim, szczególnie na początkowych etapach działania przedsiębiorstwa. Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu w systemie podatkowym pojawiła się ulga na robotyzację. Choć sam Polski Ład jest tematem kontrowersji i nie można zaprzeczyć, że mam on sporo luk, to dzięki tej uldze podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu koszty przeprowadzonej robotyzacji i automatyzacji o dodatkowe 50% od ich wartości, co stanowi już całkiem ciekawe i oszczędne rozwiązanie.

Ulga na robotyzację – czym jest?

Finansowanie dla przedsiębiorstw zrobotyzowanych weszło pod postacią ulgi na robotyzację w dniu 1 stycznia 2022 roku. Przez najbliższe 5 lat przedsiębiorcy będą mogli bez ograniczeń ilościowych odliczać koszty od zakupu wszystkich robotów. Daje to ogromne perspektywy dla firm, które są w stanie rozbudowywać swoją wartość poprzez robotyzację. 

Ulga na robotyzację otwiera możliwości zarówno dla firm młodych, jak i tych starszych – nie ma więc znaczenia, jak długo przedsiębiorstwo działa, ani nawet, w jakiej gałęzi przemysłu operuje. Ulga ta ma na celu przyśpieszenie robotyzacji wszystkich firm (zarówno tych produkcyjnych, jak i usługowych) w Polsce oraz zoptymalizowanie kosztów w fabrykach.

W praktyce ulga na robotyzacje ma zapewniać:

  • prostszą dokumentację związaną z zakupem i odliczaniem wszelkich maszyn uznanych za te wspierające robotyzację, co oznacza brak konieczności prowadzenia rozbudowanej ewidencji lub raportów;
  • brak ograniczeń dla rozwoju przedsiębiorstwa w zakresie robotyzacji – ulga nie ma limitu ilościowego, więc będzie korzystna zarówna dla małych firm, jak i światowych korporacji.
  • rozbudowane możliwości inwestowania w roboty – ulga obejmuje bardzo wiele typów urządzeń oraz maszyn, dzięki czemu skorzystają na niej nawet firmy usługowe.

Połączenie tych zalet daje solidny pakiet nowych możliwości dla każdej z działalności inwestującej w robotyzację swojego przedsiębiorstwa.

Jak działa ulga na robotyzację?

Z ulgi na robotyzację może skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje jakąkolwiek maszynę, która ma znamiona robota przemysłowego – konieczne jest więc zainwestowanie w rozwiązania, które są zgodne z definicją takiej maszyny. Robot uznawany jest za przemysłowy, kiedy jest:

  • stacjonarny lub mobilny,
  • automatycznie sterowany,
  • programowalny,
  • wielozadaniowy,
  • posiadający właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne,
  • zdolny do wymiany danych drogą cyfrową,
  • podłączony z systemami teleinformatycznymi,
  • monitorowany przy użyciu kamer lub innych czujników,
  • zintegrowany z innymi maszynami działającymi w przedsiębiorstwie.

Jak widać, lista wymagań jest dość długa, ale trzeba zauważyć, że większość robotów (nawet tych mniej skomplikowanych) ma dane cechy.

Firma, która zakupi i zainstaluje takiego robota przemysłowego w swoim zakładzie, będzie mogła skorzystać i odliczyć 50% kosztów uzyskania dochodów na robotyzację przedsiębiorstwa. Natomiast dodatkową istotną sprawą pozostaje kwestia tego, co uznaje się za koszty uzyskania przychodu. Koszty objęte przez ulgę na robotyzację dotyczą:

  • zakupu nowych robotów przemysłowych,
  • nabycia wartości niematerialnych i prawnych potrzebnych do uruchomienia zakupionych robotów przemysłowych,
  • usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych,
  • zawarte w umowach leasingu na roboty przemysłowe.

Oznacza to, że ulga na robotyzację obejmuje kompleksowo cały proces wdrożenia poszczególnych maszyn do przedsiębiorstwa – od ich zakupu, po zainstalowanie, przeszkolenie pracowników, aż po skuteczną obsługę.

Dla kogo jest ulga na robotyzację?

Wymagania, jakie trzeba spełnić, by móc skorzystać z ulgi na robotyzację, są tak naprawdę bardzo znikome. Wytyczne, które kwalifikują firmę do ulgi na robotyzację, obejmują tylko dwa punkty:

  • po pierwsze przedsiębiorstwo musi działać na polskim rynku (niezależnie jak długo, w jakiej dziedzinie i jak duża jest firma);
  • po drugie przedsiębiorstwo zainwestować w robotyzację firmy (niezależnie od kwoty, ilości zakupionych maszyn lub ich przeznaczenia).

Źródła:

  1. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001099 (dostęp z dnia 23.07.2022 r.)
  2. https://rachunkowosc.com.pl/podatki-i-skladki-2022/ulga-na-robotyzacje-w-firmie-uslugowej (24.07.2022 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *