Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

e-Faktura obowiązkowa od 1 stycznia 2024 roku

e-Faktura obowiązkowa od 1 stycznia 2024 roku

Od 1 stycznia 2022 roku podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej.

Początkowo ustawodawca zaplanował wprowadzenie tej zmiany jako obowiązkowej na roku 2023, na tą chwilę Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku.

Wprowadzane rozwiązanie będzie oparte na modelu poświadczeń, tzn. wymagana będzie autoryzacja danej osoby w systemie. Faktury mają być przygotowywane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury bezpośrednio w programach finansowo-księgowych podatnika oraz przesyłane do systemu poprzez wykorzystanie stosownych API – w celu skomunikowania się z Krajowym Systemem e-Faktur. Podatnik będzie miał możliwość przeglądać wystawione i otrzymane faktury ustrukturyzowane, a także przesyłać w formacie xml lub przekonwertować do pliku PDF dowolną fakturę lub paczkę faktur.

e-faktura to wiele korzyści dla przedsiębiorców:

– Zmniejszenie kosztów – faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców.

– Usprawnienie obrotu gospodarczego – wprowadzenie jednego standardu faktury: zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe = cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników.

– Zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń – wystawiona faktura będzie udostępniona odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym, co wpłynie na automatyzację procesów księgowych.

– Brak duplikatu faktur – nie ma możliwość zagubienia lub zniszczenia faktury.

Wgląd w ścieżkę obiegu faktury – pewność, że dotarła do kontrahenta, stała dostępność kontrahenta do faktur w KSeF.

– Zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług.

– Mniej danych do przesłania: podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

– Szybszy zwrot VAT – e-faktura jak wskazuje resort, pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT-u. Podatnicy mają go otrzymać po 40 dniach, to skrócenie czasu oczekiwania o 1/3. Aktualnie zwrot VAT jest dokonywany w terminie 60 dni.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/ue-zgadza-sie-na-obowiazkowa-e-fakture-w-polsce-od-2024-r ( dostęp z dnia 11.10.2022)

https://www.pit.pl/aktualnosci/e-faktura-obowiazkowa-od-1-stycznia-2024-roku-1007106 (dostęp z dnia 11.10.2022)

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8463474,e-faktury-ksef-od-kiedy-obowiazek-krajowy-system-e-faktur.html ( dostęp z dnia 18.10.2022)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *