Na przedsiębiorcach ciążą określone zobowiązania podatkowe. Wielu właścicieli postrzega je jako zbyt duże obciążenie dla swojego budżetu. Dlatego też podejmują oni różnego rodzaju starania na drodze do ich zminimalizowania. Warto mieć świadomość, że takie działania pod pewnymi warunkami są jak najbardziej legalne. Muszą być one jednak w pełni zgodne z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem albo z regulacjami zawartymi w zagranicznej jurysdykcji. Metod optymalizacji podatkowej jest wiele. Wśród nich można jednak wyszczególnić takie, które są stosowane relatywnie najczęściej. Warto dowiedzieć się, jak można legalnie optymalizować należności podatkowe tak, aby nie nadwyrężały one zbytnio firmowych finansów, wpływając niekorzystnie na ich stan.
Czym jest optymalizacja podatkowa?
Optymalizacją podatkową najczęściej nazywa się wdrażanie w firmach różnorodnych działań w zarządzaniu przedsiębiorstwem, finalnie pozwalających na zredukowanie do minimum wysokości należnych podatków. To sprzyja zwiększeniu płynności finansowej danego podmiotu gospodarczego. Warto pamiętać o tym, że zakres znaczeniowy tego pojęcia obejmuje wyłącznie procedury prowadzone w zgodzie z literą prawa. W prawodawstwie podkreśla się bowiem, że podatnicy mogą podejmować różne kroki na drodze do minimalizacji obciążeń podatkowych, pod warunkiem jednak przestrzegania zawartych w poszczególnych przepisach reguł prawnych.
Warto zaznaczyć, że w Polsce obowiązuje dość skomplikowany system podatkowy, który dodatkowo często ulega modyfikacjom. Przeciętnemu podatnikowi nieraz bardzo trudno jest zorientować się w gąszczu różnorodnych przepisów i kruczków prawnych. Dlatego też finalnie wielu przedsiębiorców (ale także osób prywatnych) decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych doradców podatkowych.
Wykorzystywanie obowiązujących w Polsce rozwiązań prawnych
Pierwszym i stosunkowo najprostszym krokiem sprzyjającym optymalizacji podatkowej jest korzystanie z różnych rozwiązań prawnych przysługujących podmiotom gospodarczym. Dotyczy to w szczególności stosowania rozmaitych zwolnień, ulg (np. IP-Box, B+R, na Internet) i odliczeń podatkowych przysługujących danym podatnikom w określonych sytuacjach, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.
Warto też mieć świadomość, że do metod optymalizacji podatkowej zalicza się również wybór właściwej formy opodatkowania. Na przykład w przypadku firm, których działalność generuje stosunkowo duże koszty, najmniej korzystnym rozwiązaniem jest wybór ryczałtu jako sposobu rozliczania się z fiskusem. Znacznie lepszą opcją w takiej sytuacji jest natomiast rozliczanie się na podstawie skali podatkowej albo podatku liniowego. Z kolei w przypadku firm z branży IT lub e-commerce ryczałt okazuje się najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza po wprowadzeniu w 2022 roku nowej, obniżonej stawki podatkowej w wysokości 12%.
Założenie lub przeniesienie działalności gospodarczej za granicę
Przedsiębiorcy dążący do zmniejszenia ciążących na nich zobowiązań podatkowych często decydują się na założenie firmy albo przeniesienie jej siedziby do innego kraju. Ich wybór w tym przypadku często pada na tzw. raje podatkowe, czyli egzotyczne państwa, często będące terytoriami zależnymi od innych krajów. Jako przykład można tutaj podać takie państwa, jak Bahamy, Mauritius albo Seszele.
Na wspomnianych terenach panuje bardzo liberalny system podatkowy, przejawiający się choćby w całkowitym zwolnieniu zagranicznych przedsiębiorstw z konieczności opłacania podatku dochodowego pod warunkiem jego osiągania w całości poza granicami danego kraju. Choć polskie firmy rejestrowane za granicą w oazach podatkowych zwykle postrzegane są jako nieuczciwe podmioty, trzeba mieć świadomość, że zarejestrowanie firmy za granicą to całkowicie legalny i zgodny z prawem krok.
Oczywiście, na siedzibę przedsiębiorstwa można wybrać także inne poza omówionymi rajami podatkowymi państwa. Systemy podatkowe w USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii zazwyczaj są znacznie mniej skomplikowane niż w Polsce. Co więcej, podmioty gospodarcze zarejestrowane w wyszczególnionych krajach cieszą się poważaniem wśród klientów. Jest to zatem na ogół znakomite posunięcie marketingowe.
Stosowanie zagranicznych rozwiązań prawnych
Przedsiębiorstwa zarejestrowane w innych krajach mogą swobodnie korzystać z istniejących tam rozwiązań prawnych, także w zakresie opłacania podatków. Minimalizacji zobowiązań podatkowych sprzyja na przykład wypłacanie wynagrodzeń w postaci dywidend i pensji dyrektorskich w spółkach działających na terenie Wielkiej Brytanii.
Większe przedsiębiorstwa i holdingi nierzadko działają w charakterze konsorcjów funkcjonujących w kilku państwach. W takiej sytuacji mają one zazwyczaj możliwość korzystania z określonych rozwiązań prawnych obowiązujących w jednym z krajów, gdzie znajduje się ich siedziba. Na ogół z atrakcyjniejszych rozwiązań podatkowych mogą również korzystać spółki osobowe, podatkowe grupy kapitałowe oraz spółki europejskie.
Wybór odpowiedniej metody optymalizacji podatkowej zależy przede wszystkim od uprzedniej dokładnej analizy obowiązujących przepisów.
Źródła:
1. http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/frfu/52-2012/FRFU-52-237.pdf (dostęp z dnia 5.10.2022).
2. https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/optymalizacja-podatkowa-rodzaje,2,0,2424834.html (dostęp z dnia 06.10.2022).