Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Gdzie płacić podatki?

office-1246484_640

Czy przedsiębiorcy wiedzą, gdzie powinni złożyć swoje deklaracje podatkowe oraz gdzie wpłacić należną kwotę za podatki? Otóż nie.


Większość przedsiębiorców zastanawia się: przy jakim rodzaju podatku mają kierować deklaracje lub płatności według miejsca zamieszkania, a kiedy według adresu siedziby firmy. Sprawa jest jednak prosta. Dla wyjaśnienia poniżej zostały przedstawione proste wyjaśnienia.

Trzeba rozróżnić dwa podatki — dochodowy oraz VAT. Do danych rodzajów podatku przypisane są kryteria podziału. Mianowicie:

  • Podatek dochodowy — powinien być rozliczony w Urzędzie Skarbowym zgodnie z miejscem zamieszkania danego podatnika.
  • Podatek VAT — powinien być płacony także w Urzędzie Skarbowym, ale według miejsca zamieszkania lub adresu siedziby danego podatnika — jest to zależne od statusu danej osoby. Tak więc w przypadku: osób fizycznych jest to urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, a natomaist w przypadku osób innych niż fizyczne (np. spółek) – urząd właściwy ze względu na adres siedziby firmy.
Jak opłacać podatki?

Podatki można opłacić forma elektroniczna (przelew na konto bankowe) lub osobiście (gotówka).

1. Elektroniczna płatność
Jeżeli chodzi o formę elektroniczną, można dokonać płatności za pomocą przelewu bankowego. Należy znaleźć na stronie danego urzędu skarbowego jego numer konta bankowego, na który należy przelać kwotę zobowiązania podatkowego. Numer konta bankowego znajduje się na stronie internetowej urzędu skarbowego.

Dla każdego rodzaju podatku powinny widnieć różnie numery kont bankowych. Wyróżnia się cztery rodzaje:
— podatek dochodowy od osób prawnych,
— podatek od towarów i usług (VAT),
— podatek dochodowy od osób fizycznych,
— karta podatkowa, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, grzywny, mandaty i inne kary pieniężne wymierzone przez urząd, przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa, koszty postępowania, inne należności z wyroków sądowych.

Podsumowując, po wybraniu rodzaju zobowiązania (kategoria podatkowa), można odnaleźć odpowiedni numer i uregulować swoje zobowiązanie.

2. Płatność gotówką
Na początku należy podkreślić fakt, że nie każdy może dokonać płatności osobiście, za pomocą gotówki. Istnieją pewnie ograniczenia prawne, które znajdują się w art. 61 ordynacji podatkowej, z której jasno wynika, kto nie może korzystać z takiej formy płatności.

Płatność należy uregulować osobiście w wybranych punktach płatności. Mianowicie w:
— kasie organu podatkowego lub w kasie podmiotu obsługującego organ podatkowy lub na rachunek tego organu w banku,
— placówce pocztowej,
— spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
— biurze usług płatniczych,
— instytucji płatniczej,
— instytucji pieniądza elektronicznego
— albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *