Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kiedy składać deklaracje rozliczeniowe ZUS?

coffee-568939_640
Przedsiębiorcy muszą wiedzieć jakie deklaracje rozliczeniowe muszą składać za siebie, swoich pracowników lub wspólników. Jednakże oprócz tej wiedzy muszą jeszcze mieć informację na temat tego, kiedy i gdzie mają składać dane deklaracje rozliczeniowe.

Dokumenty rozliczeniowe zawsze przekazywane są do ZUS-u. Wymaganym dokumentem jest ZUS DRA + ewentualnie załączniki (ZUS RCA/RZA/RSA).
Dokumenty rozliczeniowe ZUS to:
  • ZUS DRA – główna deklaracja rozliczeniowa,
  • ZUS RCA – imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach,
  • ZUS RZA – raport imienny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ZUS RSA – raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.
Uwaga!

Przedsiębiorca powinien jeszcze dodatkowo przekazać informację o przekazanych składkach osobie ubezpieczonej – na dokumencie ZUS RMUA. Nie jest to jednak obowiązkowe, jednakże pracodawca powinien o tym informować swoich pracowników w dowolnej formie. Pracodawca nie musi przekazywać tej informacji za pomocą druku ZUS RMUA, może dokonać tego w innej formie.

  • ZUS RMUA – raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej

W jakiej formie przekazywać dokumenty rozliczeniowe? Odpowiedź znajduje się w powiązanym artykule: https://www.ksiegowoscspolki.pl/w-jakiej-formie-skladac-deklaracje-rozliczeniowe-zus/


Kiedy składać dokumenty rozliczeniowe do ZUS?

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazywania dokumentów rozliczeniowych nie później niż:

  • do 5 dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze w rozumieniu art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 155, poz. 1014 z późn. zm.),
  • do 10 dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie,
  • do 15 dnia następnego miesiąca – wszyscy pozostali płatnicy,
  • do 15 dnia następnego miesiąca – płatnicy opłacający składki na ubezpieczenie zdrowotne, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Uwaga!

Dodatkowo należy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym obowiązku dla przedsiębiorcy. Mianowicie, jest on zmuszony do kontroli swoich dostarczonych załączników (do druku ZUS DRA) do ZUS. Każdego nowego roku (do 30 kwietnia) musi sprawdzić swoje dostarczone raporty imienne do ZUS za poprzedni rok. Jeżeli wystąpią jakieś niezgodności, przedsiębiorca powinien złożyć dokumenty korygujące za dany okres –art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz.U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *