W ewidencji ŚT (Środków Trwałych) i WNiP (Wartości Niematerialnych i Prawnych) rejestrowane są środki trwałe (oraz WNiP), których wartość przekracza 3500 zł netto – dla czynnych podatników VAT oraz 3500 zł brutto – dla podatników zwolnionych. Przy czym należy podkreślić, że okres użytkowania ww. środków trwałych przekracza rok.
Ewidencja środków trwałych jest również związana z amortyzacją danego środka trwałego. Oznacza to, że w ewidencji ustalany jest plan amortyzacji dla danego środka trwałego, w którym ukazana jest wartość początkowa i zużycie danego składnika z biegiem czasu.
Oczywiście zarejestrowany środek trwały w ewidencji musi służyć dla celów działalności gospodarczej.
Środkiem trwałym może być na przykład: nieruchomość, maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia, środki transportu, czy meble i wyposażenie siedziby firmy.
Na koniec warto wspomnieć o skutkach, które mogą wyniknąć z braku prowadzenia ewidencji lub jego nieprawidłowym prowadzeniu (np. błędnie zaksięgowane odpisy amortyzacji). Mianowicie jednym ze skutków jakie może odczuć przedsiębiorca, to brak zaliczenia wydatków jako koszt uzyskania przychodu działalności – tak może stwierdzić Urząd Skarbowy.
Aby uniknąć ww. skutków, należy czytać przepisy prawa, aby wyeliminować ewentualnie braki lub błędy przy prowadzeniu ewidencji. Wszystkie zasady ogólne opisane są w rozporządzeniach MF w ustawach o podatku dochodowym, czy o VAT.