Każdy podatnik zobowiązany jest do rozliczenia PIT z Urzędem Skarbowym, jeżeli prowadzi księgowość w swojej firmie na wybranych zasadach (np. KPiR, KH, karta podatkowa etc.) i uzyskuje jakieś dochody.
Podatnicy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej zmuszeni są do składania deklaracji PIT 16A. Jednakże podatnik, który rozlicza się w ten sposób po raz pierwszy zobowiązany jest do złożenia nie tylko PIT-16A, ale również PIT-16 w ciągu jednego roku.
PIT 16 musi trafić do Urzędu Skarbowego na początku roku, a więc do 20 stycznia. Deklaracja składana jest tylko raz – na początku, gdy podatnik dopiero decyduje się po raz pierwszy na rozliczanie się w formie karty podatkowej. W następnych latach nie musi składać ponownie deklaracji, ponieważ wybór formy podatkowej pozostanie już zanotowany przez Urząd Skarbowy i nie ma potrzeby ponownego składania dokumentu. W przypadku, gdy podatnik będzie rezygnował z rozliczenia się wg. karty podatkowej (ponieważ zlikwidował swoją działalność do 20 stycznia danego roku) nie będzie do tego zmuszony.
Natomiast PIT 16-A składa się z tytułu rozliczenia składki zdrowotnej do 31 stycznia. Do złożenia deklaracji zobowiązany jest nawet podatnik, który nie chce i nie odlicza ww. składek. Każdy podatnik jest zobowiązany do złożenia danej deklaracji na koniec roku. Do deklaracji nie załącza się żadnych załączników.