Jak wspomniano już powyżej remanent kojarzony jest najczęściej z remanentem wykonywanym na koniec roku – podliczenie wszystkich ilości produktów na koniec roku, a więc na dzień 31 grudnia.
Natomiast remanent początkowy wykonywany jest głównie w przypadku, gdy dany przedsiębiorca zakupił towary jeszcze przed założeniem firmy i teraz chce wprowadzić je do firmy – musi dokonać wprowadzenia remanentem początkowym. Oznacza to, iż musi spisać i wycenić produkty, jakie mają być przeznaczone na sprzedaż. W związku z powyższym remanent początkowy sporządza się na dzień 1 stycznia lub w ciągu roku – w sytuacji, gdy rozpoczyna się działalność gospodarczą.
Oczywiście mimo wykonania remanentu początkowego, dany przedsiębiorca będzie musiał również dokonać remanentu na koniec roku.
W remanencie początkowym powinny znaleźć się albo materiały (niezbędne do produkty) i/lub towary handlowe (zakupione produkty w celach dalszej odsprzedaży jako towary). Oznacza to, iż w remanencie podliczanie są towary i materiały, które zostały kupione przed rozpoczęciem działalności lub które należały wcześniej do majątku prywatnego danego przedsiębiorcy i mają obecnie znaleźć się w majątku firmy.