Rozliczanie się za pomocą karty podatkowej jest dla przedsiębiorców bardzo korzystną formą opodatkowania.Jednakże nie każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać, ponieważ przepisy prawa regulują i ograniczają możliwość opodatkowania za pomocą karty podatkowej do paru rodzajów działalności.
W związku z powyższym, aby dowiedzieć się jakie rodzaje działalności mogą korzystać z karty podatkowej należałoby odnieść się do załącznika do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jest to 12 część tabeli.
Według wyżej wymienionej ustawy przede wszystkim są to zawody rzemieślnicze.
Dodatkowo, aby móc rozliczać się na podstawie karty podatkowej podatnik musi zachować limit zatrudnienia. Tutaj również należałoby odnieść się do przepisów prawa, które opisują dokładnie ile dany podatnik musi zatrudniać osób w swoim podmiocie. Należy jednak podkreślić, iż musi spełnić jeszcze inne warunki, np. nie może prowadzić innej działalności pozarolniczej, wytwarzać wyrobów opodatkowanych, korzystać z usług osób u siebie zatrudnionych na umowę o pracę etc. Dodatkowo współmałżonek nie może jednocześnie prowadzić swojej działalności w tym zakresie.
Gdzie i kiedy zgłosić wniosek o opodatkowanie kartą podatkową?
Aby móc korzystać z formy opodatkowania „kartą podatkową” podatnik musi złożyć stosowny wniosek – PIT-16 do 20 stycznia do Urzędu Skarbowego (przed rozpoczęciem prowadzenia działalności). Ewentualnie może dany dokument (PIT -16) dołączyć do składanego wniosku CEIDG.
Podatnik zmuszony jest również do składania rocznej deklaracji PIT-16A do 31 stycznia.
Natomiast podatnik, który chce zaktualizować dane we wniosku PI-16 lub chce zlikwidować działalność musi złożyć wniosek PIT-16Z, aby poinformować Urząd Skarbowy o dokonanych zmianach.