Przedsiębiorca, który zawiesił prowadzenie działalności chciałby wznowić ponownie swoją działalność, czy może tego dokonać? Jakie warunki musi spełnić?
Działalność gospodarcza określona statusem „zawieszonej” nie oznacza działalności „zamkniętej”. Oznacza to, iż firma jest zawieszona na jakiś czas i w każdym momencie można wznowić jej prowadzenie.
Na przykład: Przedsiębiorca będący po ciężkim wypadku samochodowym nie jest w stanie prowadzić osobiście swojej działalności gospodarczej. W takim wypadku może ją więc zawiesić na określony czas.
Uwaga! Jeżeli przedsiębiorca określił w składanym wniosku, iż chce zawiesić działalność na okres jednego roku, zawsze może odwiesić ją dużo wcześniej, np. po 4 miesiącach.
Każdy przedsiębiorca, który zawiesił swoją działalność i chciałby ją wznowić musi złożyć odpowiedni wniosek o wznowienie działalności. Oznacza to, iż jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie stosownych organów.
Należy jeszcze podkreślić fakt, iż przedsiębiorca, który skorzystał już z zawieszenia firmy, nie ma żadnego zakazu, aby w przyszłości dokonać kolejnego zawieszenia. Co oznacza, że jedno zawieszenie działalności nie zamyka mu drogi do późniejszych zawieszeń w przyszłości.
Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli minie wyżej wspomniany okres jednego roku – jak wynika ze złożonego wniosku przedsiębiorcy X, to będzie musiał zdecydować się na ewentualnie wznowienie lub likwidację. Wpis dotyczący działalności w CEIDG lub KRS może być wykreślony z urzędu, co oznacza, że KRS może również wzywać przedsiębiorce do złożenia decyzji.