Pracownicy czasami sporządzają nieprawidłowe faktury, nawet przy pomocy programu komputerowego potrafią wygenerować złe faktury — błędnie wskazują ceny, ilości lub mylą się w podawaniu danych osobowych nabywcy.
Gorzej jeżeli faktury te (błędnie wystawione) zostaną wydrukowane. Czy można taką fakturę następnie anulować?
Faktura wydrukowana, ale NIE wprowadzona do obrotu prawnego (czytaj: żaden z dwóch egzemplarzy wystawionej i wydrukowanej faktury nie został wysłany do kontrahenta (firma posiada oba egzemplarze faktury — sprzedawcy i nabywcy)), to przedsiębiorca ma prawo anulować błędnie wystawioną fakturę.
Natomiast w sytuacji, gdyby wydrukowana błędnie faktura trafiła w ręce nabywcy, a więc byłaby już wprowadzona do obrotu prawnego, przedsiębiorca nie miałby możliwości anulowania danej faktury. Do błędnie wystawionej faktury mógłby dokonać korekty – wystawić fakturę korygującą (chyba, że błąd byłby na tyle drobny, że nabywca sam mógłby wystawić do niej notę korygującą i odesłać sprzedawcy).
Jednakże istnieje jeszcze jedna sytuacja, gdy faktura może być jednak anulowana. Wyjątek ten ma miejsce, gdy błędna faktura została odebrana przez kontrahenta, ale kontrahent dokonał zwrotu faktury z powrotem do sprzedawcy. W tym wypadku przedsiębiorca może daną fakturę anulować, ponieważ nadal będzie posiadał dwa egzemplarze faktury.
Podsumowując, według prawa należy rozumieć poprzez wystawienie faktury — sporządzenie danego dokumentu i wysłanie do nabywcy, co oznacza, że faktura jest w obiegu prawnym. Jednakże w momencie, gdy jednak wystawiona faktura nie została wysłana do kontrahenta, ani opłacona (czytaj: tak więc nie została wprowadzona do obrotu prawnego) można uznać ją za możliwą do anulowania.