Pracę w nadgodzinach uznaje się tylko w określonych sytuacjach. przepisy prawa jasno określają kiedy dopuszczalna jest praca w nadgodzinach.
W związku z powyższym wg przepisów praca, a dokładnie Kodeksu pracy (art. 151) wykonywanie nadgodzin jest możliwe w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej , ochrony mienia lub usunięcia awarii oraz w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy.
Jednakże w tym wypadku należy jeszcze podkreślić, jakie występują dwie normy czasu pracy w godzinach nadliczbowych. Mianowicie jest to norma dobowa oraz średniotygodniowa.
Norma dobowa odznacza się pracą w godzinach nadliczbowych, która przekracza dobową normę czasu pracy (bez względu na to, czy została przekroczona norma tygodniowa), natomiast norma średniotygodniowa dotyczy godzin nadliczbowych, gdzie praca przekroczyła średniotygodniową normę czasu pracy w okresie rozliczeniowym (nawet jeśli nie nastąpiło przekroczenie dobowej normy czasu pracy).
Na koniec należy jednak podkreślić, że istnieje limit dotyczący możliwości wykorzystania godzin nadliczbowych. Według Kodeksu pracy, a dokładniej art. 151 pracownik nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym.