Pojęcie faktury jest znane każdemu, ale pojęcie korekty budzi nie małe wątpliwości. Przede wszystkim w kwestii tego kto może je wystawiać, kiedy i jakie elementy danych musi zawierać dany dokument.
Faktura korygująca może być wystawiana tylko przez sprzedawcę, a więc przy wystawianiu faktury sprzedaży możliwe jest wykonanie do niej korekty. Oznacza to, że nabywca nie może wystawić korekty do wystawionej faktury przez sprzedawcę.
W fakturach zakupowych (a więc fakturach jakie otrzymuje nabywca) możliwe jest wykonanie noty korygującej – w określonych przypadkach. Jednakże nie ma możliwości wykonania korekty!
Jeżeli po wystawieniu faktury sprzedawca będzie chciał wystawić fakturę korygującą, to wystawia ją, gdy:
- udzielono obniżki ceny w formie rabatu – art. 29a ust. 7 pkt 1 u.p.t.u. (tj. skonta),
- udzielono opustów i obniżek cen, o których – art. 29a ust. 10 pkt 1 u.p.t.u.
- dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
- dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty – art. 106b ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.,
- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Jeżeli chodzi o elementy danych, to korekta wygląda oczywiście identycznie, jak faktura pierwotna, co oznacza, że elementy danych nie zmieniają się na niej (są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa odnoszącymi się do elementów danych na fakturze). Na korekcie zostają naniesione tylko drobne poprawki w celu dokonania wspomnianej korekty jakiś danych. Jednakże jedyną rzeczą, jaka będzie odróżniać te dwa dokumenty to nazwa dokumentu, a mianowicie wyraz umieszczony na jej wydruku „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”.