Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w wyznaczonym do tego pomieszczeniu (pokoju) w swoim mieszkaniu, często zastanawiają się nad kwestią wyższego podatku od nieruchomości – co ma na to wpływ?
Wyżej przedstawione rozwiązane jest często praktykowane przez przedsiębiorców jednoosobowej działalności – w szczególności. Dzięki temu, mogą oni zaliczyć swoje koszty związane z prowadzeniem działalności (np. remont, wyposażenie biura) oraz jego eksploatacją do kosztów uzyskania przychodu.
Nieco gorzej wygląda to od strony podatku od nieruchomości – ale tylko w niektórych przypadkach. Jakich?
Niektórzy przedsiębiorcy zmuszeni są bowiem do płacenia wyższej stawki od metra kwadratowego. Stawka ustalana jest przez gminę (to tutaj zgłasza się prowadzenie swojej działalności w mieszkaniu) po przekształceniu mieszkania w lokal użytkowy i jest ona zdecydowanie wyższa niż w przypadku lokalu mieszkaniowego.
To gmina ustala stawkę na podstawie uchwały i stawek Ministerstwa Finansów. Lokal mieszkaniowy jest przypisany do podatku i jest zdecydowanie niższy – w wysokości 0,73 zł od m2 powierzchni użytkowej. Natomiast lokal użytkowy (a więc budynek lub pokój, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza) podatek ten jest dużo wyższy – wynosi 22,82 zł od m2 powierzchni użytkowej.
Wyżej wspomniana grupa, to przedsiębiorcy, którzy mieszkanie wydzielają w całości lub w części tylko do celów prowadzenia działalności.
Jeżeli jednak przedsiębiorca prowadzi firmę w jednym pomieszczeniu, a w pozostałych mieszka, a więc reszta pokojów służy mu do celów mieszkalnych (a nie tylko prowadzenia firmy), to nie ma obowiązku zmiany sposobu użytkowania lokalu! Co oznacza, iż stawka opodatkowania pozostaje bez zmian i nie jest wyższa.