Wakacje to czas urlopów, każdy pracownik zastanawia się ile dni urlopu mu przysługuje – pracownik na umowę o pracę.
Pracodawca ma oczywiście obowiązek udzielenia urlopu pracownikowi na okres, jaki mu przysługuje według przepisów prawa. Zwracając również uwagę na zaległy urlop z ubiegłego roku.
Według przepisów prawa, a dokładnie Kodeksu Pracy pracownikowi przysługuje odpowiedni wymiar urlopu – 20 dni lub 26 dni. Okres ten zależny jest od okresu zatrudnienia. Mianowicie jest to:
- 20 dni – w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony przez okres krótszy niż 10 lat,
- 26 dni – w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony przez okres ponad 10 lat.
Sytuacja inaczej wygląda w przypadku pracownika, który zatrudniony jest jedynie na połowę etatu. Wtedy pracodawca (lub dział kadr i płac) nalicza urlop proporcjonalnie. Co oznacza, iż w pierwszym roku nabywa on prawo do jakieś części urlopu, np. 1/12 – naliczane jest to po przepracowaniu każdego miesiąca, a więc 1/12, później 2/12 itd. Dopiero w drugim roku nabywa on odgórnie prawo do pełnych dni urlopowych – 20 dni lub 26 dni.
Wracając jednak do kwestii naliczania pracownikowi 20 dni lub 26 dni urlopu, należy wspomnieć jeszcze o latach nauki, które wliczają się do stażu. Oczywiście pod uwagę brana jest tylko jedna ukończona szkoła, a więc ostatnia, którą dany pracownik zakończył. Tylko w przypadku, gdy dany pracownik i pobierał naukę i pracował, to należy wybrać ten korzystniejszy dla niego wariant. Podsumowując, lat nauki się nie sumuje, a jedynie wybiera jeden najdłuższy staż i wygląda to następująco:
- 8 lat – za ukończenie szkoły wyższej,
- 6 lat – za ukończenie szkoły policealnej,
- 5 lat – za ukończenie szkoły średniej zawodowej i średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
- 4 lata – za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej,
- 3 lata – za ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej.