Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jaką formę zwrotu podatku wybrać?

office-1835295_640

Każdy podatnik chce uzyskać swój zwrot podatku, jak najszybciej i bez dodatkowych kosztów, dlatego warto wiedzieć jaka forma przekazu jest najlepsza oraz jaki druk trzeba dodatkowo złożyć dla wybranego przekazu.

Na wstępie warto podkreślić, że Urząd Skarbowy ma okres 3 miesięcy na zwrot podatku do podatnika – licząc termin od dnia złożenia zezniania przez podatnika. Natomiast przy korekcie PIT czas zwrotu wydłużony jest o kolejne 3 miesiące. 

Jak wspomniano powyżej podatnik ma wybór odnośnie przekazu zwrotu podatku. W zależności od tego, na jaki przekaz się zdecyduje, jego czas zwrotu może być różny. Przy okazji może on ponieść także dodatkowe koszty.

 

Podatnik ma do wyboru trzy formy przekazu zwrotu podatku, mianowicie :

  • Zwrot podatku pocztą – w tym przypadku podatnik otrzymuje swój zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres wskazany w zeznaniu rocznym (np. PIT-37).
    DODATKOWE KOSZTY: Jednakże podatnik ponosi tutaj dodatkowe koszty wysyłki. Jeśli kwota zwrotu podatku jest niższa niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie, to 11,60 zł) – należny nam zwrot podatku zostanie zaliczony automatycznie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych i nie zostanie nam dostarczony. Gdy kwota zwrotu jest wyższa, niż 11,60 wtedy przesyłana pocztą kwota jest pomniejszana o opłaty pocztowe – 1% z kwoty nadpłaty + 5,20 zł.
  • Zwrot podatku na konto bankowe – tutaj podatnik otrzymuje swój zwrot podatku na konto bankowe. należy złożyć w urzędzie druk ZAP-3

PAMIĘTAJ! Jednakże podatnik zobowiązany jest do złożenia dodatkowego formularza w urzędzie – druk ZAP-3 (ZAP-3 można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą). Formularz ZAP-3 możemy złożyć w urzędzie w dowolnym terminie. ZAP-3 wystarczy złożyć tylko raz, nie trzeba podawać numeru konta co roku, ponieważ jest już on pamiętany przez urząd i nasz zwrot jest przesyłany w kolejnych latach na podane przez nas konto.

Jeśli zmieniliśmy numer konta bankowego, również należy poinformować o tym urząd poprzez ponowne wysłanie/złożenie ZAP-3.
ZAP-3 służy również do rezygnacji z otrzymywania zwrotu podatku na konto bankowe – np. gdy do tej pory otrzymywaliśmy zwrot na rachunek bankowy, DODATKOWE KOSZTY: brak

  • Zwrot podatku w kasie urzędu –  podatnik sam osobiście odebiera pieniądze w kasie urzędu.

PAMIĘTAJ! Jednakże podatnik musi pamiętać o tym, że jest zobowiązany o powiadomieniu o tym fakcie fiskusa – forma zgłoszenia jest dowolna. Najlepiej to zrobić wypełniając rubrykę „informacje uzupełniające” podczas składania PIT. Taką dyspozycję możemy również złożyć na osobnym piśmie lub ustnie – ważne, aby zdążyć przed dokonywaniem zwrotu przez urząd.
Aby odebrać zwrot podatku w kasie urzędu skarbowego, wystarczy przyjść w wyznaczonym przez urząd dniu oraz zabrać ze sobą dowód potwierdzający naszą tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, itp). Stosowne zawiadomienie o terminie odbioru zostanie nam przekazane pocztą.
W kasie możemy odebrać każdą kwotę (nawet tę mniejszą niż 11,60 zł).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *