Każdy podatnik wie, że jego obowiązkiem jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT. Jednakże występują wyjątki od tej reguły. Innymi słowy, istnieją grupy dochodów, które nie powodują obowiązku składania rocznego PIT-u. Zatem kto nie musi składać rocznego PIT-u?
Niektóre przychody nie podlegają opodatkowaniu, co w praktyce oznacza, że przychody te nie wymagają składania rocznej deklaracji PIT przez podatnika.
W związku z powyższym podatnik, powinien wpierw zajrzeć do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 tej ustawy) i porównać swoje przychody z listą przychodów wymienionych w wyżej wymienionej ustawie.
Jednakże istnieje jeden warunek! Aby podatnik nie musiał składać rocznej deklaracji PIT w ww. sytuacjach, nie może osiągnąć w ciągu roku żadnego innego przychodu — opodatkowanego przychodu na zasadach PIT. Przychód ten oczywiście. Natomiast w przypadku, gdy jednak osiągnie dodatkowy przychód, musi złożyć deklarację PIT, ale oczywiście bez ujmowania zwolnionych przychodów (ww. wymienionych).