Jednym z najważniejszych obowiązków podatników względem organów skarbowych jest terminowe regulowanie należności fiskalnych, a także składanie deklaracji rocznych z osiągniętych dochodów. Termin na spełnienie tego zobowiązania z reguły upływa 30 kwietnia roku następującego bezpośrednio po danym okresie rozliczeniowym. Znakomita większość podatników wykazuje się ogromną sumiennością w tym względzie, dostarczając stosowną dokumentację na długo jeszcze przed nadejściem kwietnia. Z drugiej strony są jednak również osoby, które zaniedbują ten obowiązek, narażając się przy tym na określone konsekwencje natury finansowej. Warto dowiedzieć się, co można zrobić w sytuacji, gdy nie spełniło się wspomnianego zobowiązania w terminie. Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.
Obowiązek składania deklaracji PIT – podstawowe informacje
Deklarację PIT należy składać w określonym terminie po to, aby poinformować urząd skarbowy o osiągniętych w danym roku podatkowym przychodach. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego źródła pochodzą wspomniane dochody. Mogą one wynikać zarówno z umowy o pracę, cywilnoprawnej, działalności gospodarczej, emerytury, a także najmu. Dotyczy to również osób osiągających dochody zwolnione od podatku w danym roku podatkowym. W ich przypadku występuje bowiem konieczność złożenia tzw. PIT zerowego.
Warto nadmienić, że od 2022 roku wartość kwoty wolnej od podatku wzrosła z poziomu 8000 zł do 30 000 zł. Rozliczenia z uwzględnieniem tej kwoty będą jednak prowadzone dopiero w następnym roku.
Termin na złożenie PIT w 2022 roku
Na złożenie PIT podatnik zazwyczaj ma czas do 30 kwietnia danego roku. Dotyczy to w szczególności deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. W 2022 roku termin ten został wyjątkowo przedłużony do 2 maja 2022 roku ze względu na to, iż 30 kwietnia przypadał w dzień wolny od pracy, czyli w sobotę. Tylko w przypadku PIT-28 termin złożenia deklaracji przypadał dnia 28 lutego 2022 roku. Jeśli po obliczeniu wszystkich należności okazało się, że podatnik ma niedopłatę, w takiej sytuacji powinien opłacić wszystkie zaległe należności odpowiednio do 2 maja lub 28 lutego 2022 roku.
Rozliczanie PIT przez urzędy skarbowe
Należy uświadomić sobie, że od kilku lat urzędy skarbowe same zajmują się rozliczaniem PIT w przypadku niektórych podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, cywilnoprawnych, przychodów kapitałowych, a także z tytułu najmu, dzierżawy albo podnajmu. W tym przypadku podatnik faktycznie zwolniony jest z podejmowania jakichkolwiek działań. Udostępnia mu się jednak możliwość wglądu do przygotowanego zeznania podatkowego celem jego weryfikacji, uwzględnienia ewentualnych ulg podatkowych albo wpisania organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik planuje przekazać 1 procent swojego podatku.
PIT a działalność gospodarcza
Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą liczyć się z koniecznością samodzielnego rozliczenia PIT i jego złożenia w ustawowym terminie. Ewentualne nierozliczenie PIT w zależności od kwoty zaległości może zostać potraktowane jako wykroczenie albo przestępstwo skarbowe. Karę za tego typu czyny zazwyczaj rozpatruje się indywidualnie. Zwykle na osobę, która dopuściła się tego czynu, nakłada się karę grzywny albo ograniczenia bądź pozbawienia wolności. Trzeba także liczyć się z koniecznością zapłaty karnych odsetek oraz niemożnością wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Takie osoby nie mogą również przekazać 1% kwoty podatku na cele charytatywne.
Złożenie deklaracji po terminie
Istnieje oczywiście możliwość złożenia deklaracji PIT po terminie. Nie należy z tym jednak zbyt długo zwlekać. Za każdy dzień zwłoki bowiem podatnikowi są naliczane odsetki w określonej wysokości. Jeśli urząd skarbowy nie zdążył jeszcze wszcząć postępowania wyjaśniającego wobec danej osoby, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze złożenie zaległego zeznania, uregulowanie należnego podatku wraz z naliczonymi odsetkami oraz złożenie czynnego żalu do urzędu skarbowego (czyli dokumentu, w którym wyjaśnia się powód opóźnienia w złożeniu zeznania, np. choroba). W taki sposób można uniknąć mandatu. Jeśli jednak fiskus sam wykryje dane wykroczenie, trzeba liczyć się z otrzymaniem mandatu. Jego wysokość także uzależniona jest od szeregu indywidualnych czynników. Dlatego nie da się jednoznacznie określić kwoty takiego zobowiązania.
Podsumowując, należy stwierdzić, że osoby osiągające dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, najmu, podnajmu czy dzierżawy, a także z pobieranej emerytury od jakiegoś czasu nie muszą w ogóle martwić się składaniem zeznania podatkowego. Nawet jeśli nie dokonają bowiem żadnych zmian w przygotowanej przez urząd skarbowy deklaracji, zostanie ona automatycznie zaakceptowana. Problemy z ewentualnym brakiem terminowości w spełnieniu omawianego zobowiązania mogą dotyczyć jedynie przedsiębiorców. W razie konieczności muszą oni jak najszybciej złożyć zeznanie i tzw. czynny żal oraz uregulować podatek razem z należnymi odsetkami.
Źródła:
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/PIT-po-terminie-Jak-zlozyc-skutecznie-czynny-zal-wzor-i-porady-7656867.html (dostęp z dnia 28.05.2022 r.)
- https://www.rp.pl/podatki/art36229581-spozniony-pit-skrucha-pozwoli-uniknac-kary (dostęp z dnia 30.05.2022 r.)