Zależnie od posiadanego stażu pracy przysługuje danemu pracownikowi określony okres urlopu wypoczynkowego.
Pracownik, który posiada już staż pracy, a więc łączną sumę okresów zatrudnienia oraz lat nauki może ubiegać się o urlop wypoczynkowy – oczywiście przy umowie o pracę.
Do stażu pracy zaliczane są nie tylko okresy zatrudnienia, ale również lata nauki. Jednakże brana może być pod uwagę tylko jedna szkoła – ostatnio ukończona, np. szkoła średnia lub studia. W zależności od ukończonej szkoły, zostaje doliczona określona ilość lat. W związku z tym ukończone szkoły, a więc określone lata nie są sumowane!
W sytuacji, gdy pracownik uczęszczał do szkoły, ale również w tym samym czasie pracował, wybiera się najlepszy wariant. Co oznacza, że pod uwagę brany jest ten okres, który dodaje mu największą ilość lat zaliczaną do stażu pracy. Dla przykładu, jeżeli dana osoba pracowała 3 lata, ale jego okres nauki w tym czasie wynosił 4 lata, to do stażu pracy zaliczony zostanie okres nauki bo jest korzystniejszy.
Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 155. § 1.) do okresu zatrudnienia wlicza się:
1) zasadniczą lub inną równorzędną szkołę zawodową – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
2) średnią szkołę zawodową – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat;
3) średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat;
4) średnią szkołą ogólnokształcącą – 4 lata;
5) szkołę policealną – 6 lat;
6) szkołę wyższą – 8 lat.