Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Weryfikacja kontrahenta zagranicznego.

Weryfikacja kontrahenta zagranicznego.

Mamy do dyspozycji kilka źródeł weryfikacji danych kontrahenta unijnego.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 27 lutego 2017 roku, wyznaczono jednostki organizacyjne do celów potwierdzenia numeru identyfikacyjnego NIP dla kontrahenta z UE.

Wniosek możemy złożyć:

– drogą pocztową, na adres: Biuro Wymiany Informacji Podatkowych Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, ul. Poznańska 46, 62-510 Konin;

– telefonicznie: Krajowa Informacja Podatkowa, pod numerem 801 055 055 lub 22 330 03 30;

– do naczelnika właściwego urzędu skarbowego np. na druku VAT-ID.

Kontrahenta można również sprawdzić w EORI, czyli Economic Operator Identification and Registration. To system rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby celne.

Kolejnym sposobem sprawdzenia kontrahenta jest baza systemu VIES.

Funkcjonowanie togo systemu reguluje w Unii Europejskiej rozporządzenie Rady nr 904/2012 z dnia 7 października 2010 roku. Zaznaczyć warto, że rozporządzenie to obowiązuje również polską administrację podatkową.

Istotne jest, iż każde z państw członkowskich jest zobowiązane do udostępnienia innym państwom Unii Europejskiej swojej krajowej bazy podatników zarejestrowanych dla potrzeba handlu wewnątrzwspólnotowego.

W bazie znajdziemy między innymi takie informacje jak:

– indywidualny numer identyfikacyjny VAT,

– imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

– adres przedsiębiorstwa,

– datę przyznania i ważności nadanego numeru identyfikacyjnego.

Natomiast w systemie tym nie ma możliwości wyszukania numeru identyfikacyjnego na podstawie nazwy lub adresu kontrahenta.

W Polsce działa kilkadziesiąt dwustronnych izb handlowych, które zrzeszają przedsiębiorców z danych krajów. Dlatego też należy sprawdzić czy kraj, z którego pochodzi nasz kontrahent ma takie przedstawicielstwo w Polsce.

Europejski portal e-Sprawiedliwość

Informacji na temat spółek zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej, można szukać na portalu: e -Sprawiedliwość https://e-justice.europa.eu/home.do?plang=pl&action=home

Wyszukiwać można po nazwie spółki lub numerze w rejestrze.

Źródła:

https://sgk.gofin.pl/12,3,286300,0,sposoby-weryfikacji-podmiotow-zagranicznych.html dostęp z dnia 26.04.2023

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0093 dostęp z dnia 26.04.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *